- Stolar
- Bord
- Inredning & dekoration
- Sovrumsmöbler
- Soffor
- Hyllor & Förvaring
- Fåtöljer
- Hallmöbler
- Utemöbler
- Mattor
- Hotell & restaurangmöbler
- Fyndhörna
- Lampor & belysning
- Kök
- Kontorsmöbler
- Barnmöbler
- Lagerrensning
- Matgrupper
- Textilier
- Växthus & lusthus
- Handla efter rum
- Erbjudanden
- Nyheter
- Outlet
- Alla produkter
- Varumärken
Soffa Luxor Howard XXL - 300 cm + Textilrengöring för möbler

Detta paket innehåller:
- Soffa Luxor Howard XXL - 300 cm
- Textilrengöring för möbler
Soffa Luxor Howard XXL - 300 cm:
Howard Luxors svängda 5-sits soffa är en stor och bekväm möbel som ger ditt vardagsrum en lyxig och inbjudande känsla. Med sina 300 cm i längd och svängda design är denna soffa perfekt för större vardagsrum och erbjuder gott om plats till både familj och gäster.
Med möjligheten att välja färg kan du anpassa soffan efter dig och dina behov.
Soffan levereras monterad.
Specifikationer:
- Stomme: kraftig stomme i björk
- Bärande balk och belastningskonstruktion: björk
- Sidoväggar och panel: plywood och MDF
- Ben: Svarta, bruna eller bok
- Hjul: Mässings- eller kromfärgade
- Små koppar som skyddar golvet från tryckmärken av hjulen ingår utan extra kostnad.
Stoppning:
- Sittplymåer: Kallskum WE30 med silikonfiber eller dun med kallskumkärna.
- Ryggplymåer: Bollfiber
- Armstöd: Dubbla lager möbelskum.
Mått:
- Bredd: 300 cm
- Djup: 98 cm
- Djup soffan sväng: 130 cm
- Höjd: 92 cm
- Sitthöjd: 55 cm
- Sittdjup: 60 cm
Textilrengöring för möbler:
Softcare textilrengöring för regelbunden textilvård. Softcare rengöring passar till alla typer av möbel- och inredningstyger. Rengöringen är lätt alkalisk, miljövänlig och helt nedbrytbar i naturen.
Instruktioner:
Skaka flaskan före användning. Spruta på fläcken eller det smutsiga området så att tyget fuktas väl. Låt rengöringen verka i 5-10 minuter. Du kan öka rengöringens effekt genom att arbeta in den med en frottéduk eller en mjuk borste. Innan behandlingen bör du testa färgäktheten på ett undanskymt ställe. Låt rengöringen verka tills smutsen släppt. Skölj 3-4 gånger med en fuktig frottéduk så att du får bort all smuts samt rester av rengöringen. Skölj duken i kallt vatten. Skulle en fläck inte gå bort vid första försöket kan du upprepa rengöringsproceduren flera gånger. Behandla alltid en sammanhängande yta i ett svep. T.ex. en hel dyna eller ytan mellan två sömmar.
Fuktar du en allt för stor yta kan rengöringen delvis hinna torka innan du hinner skölja. Detta kan förorsaka ett ojämnt resultat. Ulltyger bör borstas i en riktning medan de är våta. Annars torkar fibrerna ojämnt med ett sämre resultat som följd. Om tyget färgar av sig bör du vara extra försiktig. Gnugga inte. Du kan förhindra att färgen blöder genom att snabbttorka ytan med hjälp av t ex en hårtork. Du kan även kontrollera tygets benägenhet att noppa sig genom att gnida med ett grovt tyg. Skulle det visa sig att fibrerna lätt lossnar, undvik då att gnida vid rengöring. Följ alltid i första hand tillverkarens skötselråd.
Fördelar:
- Effektiv rengöring: Effektiv mot smuts och fläckar
- Applicering: Enkel att applicera och ta bort
- Miljövänlig rengöring: Miljövänlig och nedbrytbar i naturen
- Användning: Kan användas på ett brett spektra av ytor, inklusive möbler, gardiner och mer
Användbara länkar:
Läs mer
Läs mer
Läs mer
Se fler

- Låga priser & stort sortiment
- Endast kvalitetsprodukter
- Erbjuder faktura kostnadsfritt
- Snabb leverans
- Trevlig kundtjänst
- Vår kunniga och tillmötesgående kundservice finns här för att hjälpa dig och svara på alla frågor som rör ditt köp!